V Banskej Bystrici sa vo štvrtok konala celoslovenská konferencia organizovaná Spoločnosťou predškolskej výchovy, pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, s názvom “Tanečným pohybom ku zdraviu učiteľa”.

Tentoraz sa konferencia zamerala a orientovala nie na prácu s deťmi, ale na samotných učiteľov. Cieľom Spoločnosti pre predškolskú výchovu je ochrana záujmov a práv detí predškolského veku. Podieľa sa na príprave nových modelov predškolskej výchovy a alternatívnych koncepcii práce s deťmi predškolského veku. Didaktické pomôcky prišli predviesť ich výrobcovia a treba povedať, že výber bol široký.

“Podnecuje odborné a verejné diskusie o súčasných problémoch predškolskej výchovy a vzdelávania a navrhuje riešenia v spolupráci s odborníkmi a inštitúciami zaoberajúcimi sa výchovou a vzdelávaním detí predškolského veku,”

informovala Alžbeta Vránska, predsedníčka RO Banská Bystrica

Cieľom odbornej konferencie v Banskej Bystrici bolo:

‑ prezentovať vplyv pohybových aktivít (tanca) na fyzické a psychické zdravie učiteľa;

‑ poukázať na možnosti regenerácie tela i ducha prostredníctvom tanca;

‑ upozorniť na vplyv tanca, ktorý podporuje pozitívne myslenie učiteľa.

Hneď v úvode, účastníčky a jedného účastníka konferencie naladili tanečníci folklórneho súboru Urpín, víťazi súťaže “Zem spieva”. V dopoludňajších hodinách sa v kongresovej sále Okresného úradu Banská Bystrica prednášali odborné referáty zamerané na zdravý životný štýl učiteľa.

Takmer 170 učiteliek s učiteľom materských škôl z celého Slovenska v Európskom meste športu 2017 privítal druhý viceprimátor Martin Turčan. Konferenciu podporili banskobystrickí športovci ‑ olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth, majster sveta v thaiboxe Vladimír Moravčík, hokejisti nášho majstra HC´05 iClinic Banská Bystrica Mário Lunter, Patrik Lamper, Mário Róth, Martin Andrisík a Peter Valent s marketingovým a obchodným manažérom klubu Atilom Bérešom či veteránsky majster sveta vo vzpieraní Jaroslav Chebeň.

Popoludní, v telocvičniach Základnej školy Radvanská v Banskej Bystrici, sa účastníci konferencie mali možnosť v štyroch dielňach odreagovať podľa vlastného výberu pri čardáši, salse, muzikoterapii alebo etikoterapii, kde mohli záujemkyne nahliadnuť do témy ako spoznávanie pravdy o sebe.

V poslednej tvorivej dielni bolo diskusné fórum z oblasti riadenie materských škôl a všeobecne záväzných právnych predpisov.

Zdroj ‑ Alžbeta Vránska

(13.10.2017; www.bystricoviny.sk; SPRÁVY, , s. ‑; Alžbeta Vránska)

http://www.bystricoviny.sk/spravy/foto celoslovenska odborna konferencia tanecnym pohybom ku zdraviu ucitela/