Vedeli ste, že parkour nie je len o preskakovaní múrikov či zábradlí? Nadšenci umenia pohybu ukázali Bystričanom oveľa viac.

Banská Bystrica sa môže pochváliť titulom Európske mesto športu úplne zaslúžene. Svoj podiel na tom zaiste majú aj parkouristi z nášho mesta a okolia, ktorí tu už roky trénujú a šíria povedomie o tejto disciplíne na bezplatných tréningoch či vystúpeniach. V sobotu popoludní si pre ľudí pripravili špeciálnu akciu Parkouristi Bystričanom.

Dňa 14. 10. 2017 sa už pred 16:00 sa telocvičňa Základnej školy Narnia zaplnila ľuďmi nielen z mesta, ale aj z blízkeho okolia. Na desiatky návštevníkov všetkých vekových kategórií čakal takmer dve hodiny dlhý program.

V rámci neho sa Bystričania mohli dozvedieť viac o parkoure, jeho histórii vo svete, ale aj v našom meste. Približne 25 parkouristov, ktorí prišli z Bystrice, jej okolia, ale dokonca aj zo Žiliny či Oravy, ľuďom priblížili svoj tréning aj cez komentované scénky či ukážky, ktoré boli často poňaté s humorom. Niektorí dokonca vystúpili so svojimi príbehmi o tom, ako parkour zmenil ich životy.

Nechýbali ani exhibície s hudobným podmazom, ktoré boli asi najzaujímavejšou časťou programu. V závere sa aj malí diváci rozbehli na drevené či penové prekážky a vyskúšali si parkourové techniky alebo ich zdolali úplne spontánne, ako deti. Ľudia si tak z tejto milej akcie odniesli pestré zážitky.

Jakub Forgács