V dňoch  27. 7. – 30. 7. 2017 sa už po siedmykrát konala najväčšia parkourová akcia – Parkour Meeting Banská Bystrica. Tejto nesúťažnej disciplíny sa tento rok zúčastnilo 134 parkouristov a z toho až 34 dievčat, čo bol rekord za všetky ročníky. Parkouristi prišli zo Slovenska, Čiech, Rakúska a po prvýkrát z Maďarska.

Hoci si mnohí ľudia mysleli, že ide o súťaž alebo očakávali preteky koní, všetko bolo trochu inak. „Išlo o nesúťažné stretnutie, kde si parkouristi navzájom pomáhali, či už medzi sebou alebo počas špeciálnych workshopov k jednotlivým technikám. Zabŕdli však aj do histórie parkouru cez tréning tzv. „Prirodzenou metódou“,“ povedal Dávid Lupták, jeden z organizátorov tohto podujatia , ktorý spomenul aj spoločné rozcvičky či workshopy pre verejnosť, ktoré pritiahli najmä pozornosť mladšej generácie. “Parkour si prišli vyskúšať desiatky návštevníkov z radov verejnosti z celého Slovenska,” doplnil.

 Medzi mladých skokanov zavítala aj hosťka Pam Forster s priateľom, obaja z Rakúska. „Na akcii viedla Pam aj vlastný workshop, ktorý bol iba pre dievčatá. Mohli si tak, pod vedením svetoznámej parkouristky, vyskúšať rôzne pohyby a ich napájanie do plynulého flowu,“ pokračoval Dávid.

 Okrem toho parkouristi počas celej akcie bojovali s plnením výziev – najrôznejších úloh, za ktorých splnenie nakoniec mohol byť odmenený každý. ”Po zapojení kreativity mohli ukázať, ako „byť silný, aby si bol užitočný“, prebehnúť cez tri bystrické mosty, či nájsť na ulici človeka, ktorý sa nechá presvedčiť a urobí 11 klikov,” dodal Dávid.

 Po prvýkrát prebehlo na Meetingu aj špeciálne oceňovanie parkourového dobrovoľníctva Parkour Spirit. Ceny za nezištnú pomoc druhým a šírenie hodnôt tejto disciplíny si odniesli Oliver Jablonský v kategórii Jednotlivec do 18 rokov, Michaela Pazúriková v kategórii Jednotlivec nad 18 rokov a tím UrbanPower v kategórii Kolektív, všetci z Oravy.

Projekt bol podporený z Nadačného fondu Deti v bezpečí poisťovne Kooperativa a Nadácie pre deti Slovenska.

foto: Michal Mihál