V Banskej Bystrici sa dňa 4.1. 2018 uskutočnil tradičný Novoročný šachový turnaj pri príležitosti 26. výročia vzniku SR. Na turnaji v priestoroch Spojenej školy v Kremničke súťažilo spolu 139 šachistov. V hlavnom turnaji , ktorý má už históriu 23 rokov, hralo 70 hráčov. Podobne ako v uplynulých ročníkoch aj v tomto roku sa na ňom zúčastnila dobrá konkurencia hráčov , kde najväčším favoritom bol medzinárodne ostrieľaný veľmajster (GM) Milan Pacher,. Veľmi zdatnou konkurenciou mu boli však aj talentovaní mládežnícki reprezentanti SR ako napr. bratia Viktor a Filip Haringovci, či Martin Jablonický , čo sa ukázalo aj na ich celkovom umiestnení. V  súbežne hranom žiackom turnaji GPX do 14 rokov sa zišlo spolu 69 hráčov a bolo sa na čo dívať. O pekné ceny v jednotlivých kategóriách do 8 , 11, a 14 rokov dievčat a chlapcov sa tiež bojovalo s veľkým nasadením a zadarmo sa ani tu bodíky nerozdávali. Aj v týchto žiackych kategóriách súťažili aj minuloroční reprezentanti SR z MEU , ME či MS žiakov, ale zároveň sa tu predviedli aj nové talenty. Obidva turnaje sa hrali švajčiarskym systémom na 7 kôl , s tempom 2 x 15 minút na partiu podľa nových pravidiel FIDE .

Na slávnostnom otvorení privítali účastníkov  primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko , predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej JUDr. Pavol Boroň a Katarína Líšková v zastúpení riaditeľa za CVČ Havranské B Bystrica .

Celkovým víťazom Novoročného turnaja sa stal 15 ročný Filip Haring z ŠK Junior Banská Bystrica , pred GM Milanom Pacherom z ŠK Slovan Bratislavatretím Martinom Jablonickým z ŠK Osuské.  V turnaji sa pekne presadzovali aj iné mládežnícke talenty a reprezentanti SR. V kategórii mládeže do 18 rokov medzi dievčatmi zvíťazila Sofia Anna Cíbiková z ŠK Junior CVČ B. Bystrica pred Katarínou  Bobrovou z Garde Detva a Luciou Kapičákovou z Lučenca.  V prvej trojke chlapcov do 18 rokov skončili v poradí F. Haring z domáceho klubu, V. Bochníčka (KŠN Bratislava) a M. Sočan ( ŠK Levice). Kategóriu seniorov vyhral František Jablonický z TSS Trnava.

10 Haring Viktor   0 2165 Sk Junior CvČ Banská Bystrica   5 25 28

V žiackom turnaji GPX bojovalo spolu 69 hráčov a boli hodnotení v šiestich kategóriách . U dievčat do 14 rokov zvíťazila Strišková Lucia z KŠN Bratislava a v kategórii chlapcov do 14 rokov bol najlepší Vaštík Lukáš z ŠK Považské Podhradie. V kategórii 11 ročných dievčat zvíťazila Jaroslava Morová a u chlapcov do 11 rokov zvíťazil Marek Ďurovka obidvaja z ŠK Junior CVČ B Bystrica . V kategóriách najmladších dievčat do 8 rokov zvíťazila Juríková Daniela z ŠK CVČ Detva  a v chlapčenskej kategórii do 8 rokov vyhral Filip Kulich z  ŠK Považské Podhradie.  Poháre, medaily, diplomy a vecné ceny do turnaja venovali garant podujatia štátna tajomníčka MŠ VVaŠ SR Mgr. Oľga Nachtmannová, mesto Banská Bystrica,  Miestny odbor Matice Slovenskej , ŠK Junior CVČ Bystrica a CVČ Havranské B Bystrica , ktorých prítomní zástupcovia ich oceneným aj osobne odovzdali. Celkové výsledky sú na www.chess.sk link

Poďakovanie za vydarené podujatie patrí všetkým, čo pomohli a prispeli k  príprave a jeho zdarnému priebehu. Oceniť je potrebné hlavne  podporu spoluorganizátorov podujatia – Mesto Banská Bystrica , Miestny odbor MS Banská Bystrica , ale hlavne činnosť dobrovoľných pomocníkov – členov miestneho ŠK Junior pri CVČ Banská Bystrica, CVČ Havranské Banská Bystrica, a SŠ v Kremničke, ktorej dôstojné priestory poskytli účastníkom dobré podmienky na hodnotné výkony plné zápalu a celkovú pohodu na  podujatí. Vysoká športová úroveň, účasť nádejných talentov, nadšenie a spokojnosť účastníkov turnaja sú zároveň povzbudením pre organizátorov tejto už tradičnej akcie aj do nasledujúcich rokov.