Banská Bystrica ako Európske mesto športu 2017 sa v dňoch 22.-24.9.2017  stalo dejiskom  tradičného šachového turnaja OPEN Banská Bystrica, ktorý bol zároveň aj Majstrovstvami Slovenska v rapid šachu.  Už  21. ročníka  tohoto turnaja konaného pri príležitosti 25. výročia schválenia ústavy SR sa zúčastnilo spolu 79  hráčov zo štyroch štátov . Turnaj  sa hral   švajčiarskym systémom  na 9 kôl s tempom 2x40min +10s/ťah. Víťazom  tohto medzinárodného podujatia sa stal s 8,5 bodmi  skúsený hráč Slovana Bratislava IM Peter Petráň.

O ostatné pozície sa však bojovalo až do poslednej partie a druhý skončil Ján Puškár, hráč   šachového klubu Šachy Veža Banská Bystrica. Tretie miesto obsadil mladý talentovaný reprezentant SR z domáceho klubu Filip Haring .

Víťazkou  kategórie žien sa stala iba 16 ročná Stella Sáňková z  ŠK Garde CVČ Detva,  ktorá  zároveň vyhrala aj kategóriu 18-ročných dievčat. Druhou v poradí bola Sofia Anna Cíbiková z  ŠK Junior CVČ B Bystrica. Tretia skončila Kate Nikanova  z Bieloruska. Z celkového počtu 31  mládežníkov sa na turnaji dvaja  umiestnili v TOP 10.V pomerne silne obsadenom turnaji v ktorom sa slovenským talentom darilo , z ktorých celkove tretí Filip Haring vyhral tiež kategóriu chlapcov do 18 rokov a  iba 13- ročný Richard Turčan z ŠK Veža B Bystrica  bol celkove 7. a vyhral  svoju kategóriu  14 ročných chlapcov.   Kategóriu dievčat do 14 rokov vyhrala Jana Šošovišková z  Novej Dubnice. V kategóriách  12 ročných boli víťazmi Laura  Trubianska  a u chlapcov vyhral Patrik Števík , obidvaja z domáceho ŠK Junior CVČ B Bystrica .  Víťazmi kategórií najmladších  sa stali Agáta Berková a Marek Ďurovka, tiež patria medzi objavy ŠK Junior CVČ B Bystrica .

Na slávnostnom otvorení sa prihovoril účastníkom podujatia viceprimátor Mesta Banská Bystrica Ing. Martin Turčan. Odovzdanie cien  účastníkom a ukončenie turnaja bolo za účasti predsedu MOMS v B Bystrici Judr. Pavla Boroňa,  zástupkyne   CVČ Havranské Banská Bystrica Mgr. Kataríny Liškovej   a garanta podujatia za SŠZ Zdeňka Gregora. Hlavný rozhodca podujatia FA Ján Murín, zvládol podujatie aj prenosy online prvých osem šachovníc bez problémov, ktoré je možné si kedykoľvek potrieť ako aj celkové výsledky podujatia na http://www.chess-results.com/tnr303014.aspx?lan=4                                                 TOP 10