Krása, neha, jemnosť verzus pády, bolesť a slzy. To všetko sme mohli vidieť od 18. – 19.11.2018 na krasokorčuliarskej súťaži 55. ročníka Grand Prix v Banskej Bystrici, ktorú organizoval klub KK Iskra BB.
Zúčastnilo sa na nej viacako 250 detí z celého slovenska v 17-tich kategóriách. Konkurencia bola veľká, no domáce pretekárky nesklamali a dosiahli krásne umiestnenia.

Ako prvá nastúpila Lujza Komžíková v kategórii IK mladšie Silver. Lujze sa na týchto pretekoch podarilo získať svoje osobné maximum 16,34 boda a umiestnila sa celkovo na 10. mieste.

Ďalej nasledovala kategória IK staršie Silver, kde nás reprezentovala Barboka Jelínková. Barborka svojou jazdou zaujala rozhodcov a vybojovala si krásne 3. miesto s počtom bodov 24,42.

Dievčatá Emka Hollá a Zuzka Tončíková sa predstavili v kategórii Nádeje 9. Najprv na ľad vystúpila Zuzka, ktorá svojou bezchybnou jazdou získala v tejto silnej konkurencii 22,86 boda a celkovo sa umiestnila na 7. mieste. Emka zažila silu trémy, s ktorou sa však úžasne vysporiadala, no napriek tomu prišiel pád a Emku odsunul na 9 miesto s počtom bodov 21,69.

V kategórii IK staršie Gold, opäť nastúpila naša pretekárka Lucka Straková, ktorá ukázala svoje kvality a umiestnila sa na 2. mieste s počtom bodov 32. Od zlata ju delilo len 0,41 bodu.

Náš klub mal zastúpenie aj medzi najmladšími pretekármi a to maličkými hviezdičkami. Svoju voľnú jazdu predviedla malá Elizabeth Kunst. Bol to jej prvý pretek. Napriek veľkej snahe rozhodcov veľmi nepresvedčila a nakoniec sa umiestnila na 9. mieste s počtom bodov 7,30.

V ďalšej kategórii Basic mladšie sa predviedla Emily Šmigovská. Všetkým ukázala čo v nej je a umiestnila sa na krásnom 4. mieste s počtom bodov 11,69.

Nasledovala kategória Basic staršie, kde mal náš klub naväčšie zastúpenie. Celkovo išlo o kategóriu, kde sa zúčastnil najvyšší počet pretekárov z celého Slovenska a to 22. Za náš klub išlo bojovať 6 pretekárov. Najlepšie sa darilo Sofke Daubnerovej, ktorá si vybojovala 21,42 bodov a to ju vystrelilo hneď na1. miesto. Nedala sa zahanbiť ani Nicol Lara Riapošová a domov si odniesla strieborný pohár za svoje 2. miesto s počtom bodov 20,85. Ako 6. nastúpila Romanka Habalová. Vybojovala si svoje osobné maximum a to 17,38 boda čo jej postačilo na 12 miesto. Zo štartovným číslom 8 vystúpila na ľad Nellka Štulajterová. Boli to jej prvé preteky a napriek tomu, že sa tomu krásnemu športu venuje len krátko získala 20,27 boda a umiestnila sa na 6. mieste. Tesne pre Nellkou sa umiestnila Lucka Matejková s počtom bodov 20,29 a umiestnila sa na 5. mieste. Jediný chlapec v tejto kategórii bol z nášho klubu. Dalibor Tesár bojoval medzi dievčatami a rozhodcovia mu pridelili 7,57 bodu a celkovo sa umiestnil na 22. mieste.

V kategórii Nádeje 8 sme mali len Sašku Rumanovskú. Sašku určite niečo rozptyľovalo a tak prišli 2 pády.  Svojim krásnym prevedením však presvedčila rozhodcov, že patrí na jeden zo stupienkov víťazov a získala 3. miesto za bodový zisk 22,90 bodu.

Na rozjazdku nastúpila ďalšia kategória a to staršie žiačky so svojim krátkym programom, kde sme mali zastúpenie v troch pretekárkach: Barborka Čunderlíková, Emmka Štulajterová a Eliška Mazálová. Eliška štartovala ako druhá v tejto kategórii. Je to pre ňu nová kategória a popasovať sa s tými najlepšími dá zabrať aj na psychiku. Eliška si za svoj program vybojovala 13,52 bodu a po krátkom programe bola na 17. mieste. V nedeľu opäť nastúpila na ľad so svojou voľnou jazdou. Nevyšla jej pirueta a tak sa aj v konečnom poradí umiestnila na 17. mieste. Ďalšia z našich dievčat štartovala Barborka Čunderlíková. Napriek dlhej tréningovej pauze sa nedala zahanbiť a získala 23,13 boda a po krátkom programe sa umiestnila na 10 mieste. V nedeľu nastúpila na voľnú jazdu. Dvojitý axel dá stále zabrať a tak sa Barborka celkovo umiestnila na 13. mieste.  Z našej trojice ako posledná štartovala Emmka Štulajterová, ktorú stále premôže stres. Krátky program jej veľmi nevyšiel, stratila celú kombináciu a tak sa musela zmieriť len s 22,10 boda čo priebežne stačilo na 13 miesto. V nedeľu sme jej všetci držali palce, ale dva pády ju stáli všetko a v konečnom poradí sa umiestnila na 12. mieste.

V sobotu so svojím krátkym programom nastúpil Marko Piliar. Za svoj krátky program získal pekných 26,83 boda a priebežne bol na 3. mieste. V nedeľu nastúpil s väčším odhodlaním a svoju voľnú jazdu predviedol na 50, 49 boda. Celkovo sa umiestnil na 3. mieste a tým sa mu podarilo získať svoj prvý pohár v novej sezóne.

V sobotu večer sme preteky ukončili kategóriou juniorky, kde sme mali našu Viky Šabovú. Viky za svoj krátky program získala 29,54 boda a priebežne sa umiestnila na 13 mieste. V nedeľu pokračovala svojou voľnou jazdou, ktorou si polepšila a celkovo sa umiestnila na 12 mieste.

V nedeľu nás reprezentovali naše mladšie žiačky 11 a to Saška Primusová, Adelka Mazálová a Simona Sanitrárová. Najlepšie sa darilo Saške, ktorá získala 31,95 boda a umiestnila sa na 9 mieste.  Adelke podobne ako jej staršej sestre vypadla celá pirueta a tým pádom jej jazda získala len 22,15 boda a celkovo sa umiestnila na 13. mieste. Simonku premohla tréma a strach čo bolo vidieť aj na jej jazde. Získala 16 bodov a umiestnila sa na 15 mieste.

V kategórii mladšie žiačky 12 sme mali Lili Šimončíkovú. Lili začala svoju jazdu veľmi dobre avšak druhá polovica jazdy jej nevyšla. Prišli dva pády a jazda Lili priniesla 28,09 boda a celkovo sa umiestnila na 9. mieste.

Svoju podporu nášmu klubu  prišiel  na zimný štadión prejaviť aj novozvolený župan, pán Ján Lunter, ktorý osobne potriasol rukou „ľadovým „ dievčatám a poprial im veľa úspechov v ďalšej krasokorčuliarskej kariére . Druhý viceprimátor mesta Banskej Bystrice Matrin Turčan taktiež prijal pozvanie na toto krásne podujatie a dekoroval súťažiace na stupňoch víťazov.

Veľké poďakovanie patrí aj všetkým rodičom klubových detí, ktorí celý víkend usilovne a dobrovoľne pripravovali toto podujatie.  Organizácia takéhoto  typu podujatia nieje jednoduchá, no bola  zvládnutá na  profesionálnej úrovni. Organizátori pripravili pre  krasokorčuliarov profesionálne fotenie na ľade, obchod s krasopotrebami zo zahraničia, losovanie tlačiarne jednému z prihlásených klubov a TOP  podujatia bolo  – on line vysielanie pretekov.

Čo sa nedá opomenúť je  podpora všetkých detí a rodičov, ktorí fandili každej našej pretekárke. Piskot detí bolo určite počuť až na Urpín a to je na tom najkrajšie. Priateľstvo, podpora a objatia, ktoré vládnu v našom klube sa len tak nevidí.  Všetci ste boli úžasní, chybičky sa dotrénujú, tréma sa pominie a môžeme začať novú krasokorčuliarsku sezónu. Najbližší pretek je už tento víkend v Púchove, kde budeme držať palce našim pretekárom.

zdroj: 55. GP SNP