gonda

„Športový potenciál Banská Bystrica ukazuje permanentne. Z množstva Banskobystričanov máme vrcholových a úspešných športovcov, ktorí sa vo svete porovnávajú s tými najlepšími, a na to musíme byť hrdí! Snažíme sa sem prinášať športového ducha a je skvelé, že tento rok máme z Banskej Bystrice aj oficiálne Európske mesto športu. Jazdenie a pretekanie ma nikdy neprestane fascinovať a láska k tomuto športu vo mne vytvára vôľu byť čo najlepší. A neustále sa zlepšovať. Prajem si, aby sa u nás vytváralo čo najproduktívnejšie prostredie pre športovcov olympijských aj neolympijských športov a umožňovalo zdokonaľovať ich talenty. To nám prinesie ďalších šampiónov. Budem šťastný, ak tomu ako ambasádor Európskeho mesta športu môžem dopomôcť a už sa teším na všetky aktivity, ktoré si počas tohto mesiaca spolu určite užijeme.”

Len 23-ročný banskobystrický rodák Richard Gonda, je najúspešnejší slovenský formulový pretekár a jeden z najväčších talentov slovenského športu. Svoju kariéru začal ako deväťročný v minikárach a vďaka svojmu talentu sa stále posúva do najprestížnejších svetových formulových a automobilových šampionátov. Ako prvý Slovák absolvoval oficiálne testovanie Formula Renault 3.5 a GP2 Series. V roku 2013 získal titul európskeho šampióna F3 Open Cup, rok 2014 zakončil tretím miestom v šampionáte Formula Acceleration 1 a v roku 2015 obsadil celkové druhé miesto v šprintových aj vytrvalostných pretekoch, ktoré absolvoval v prestížnom seriály World Series by Renault v prototype RS 01. Sezónu 2016 absolvoval v GP3 Series, ktorá je sprievodným programom šampionátu Formuly 1! V tohtoročnej sezóne sme Richarda mohli vidieť v nemeckom šampionáte Porsche Carrera Cup Germany.

K ďalším športovým osobnostiam Banskej Bystrice sme v augustovom čísle Radničných novín mesta zaradili aj trénera a fotografa v jednej osobe Jána Miškoviča, vodného motoristu Mariána Junga a úspešné tanečnice – trénerku a reprezentantku Mirku Ondrejkovú a členku Klubu Faber Dance Team Rebecu Dudášovú.

Richard Gonda sa prihovoril Banskobystričanom aj vo videu!