handzus

„Banská Bystrica je naozaj mesto športu a titul jej patrí právom. V jej histórii i súčasnosti nájdeme veľa úspešných športovcov a klubov, ale aj mnoho nadšencov, pre ktorých sa pozitívny vzťah k športu stal životnou filozofiou. Aj ja som tu začal svoju kariéru a som rád, že sa mi v jej závere podarilo do Bystrice vrátiť. Napriek tomu, že som dlhé roky trávil mimo Slovenska, vždy som vedel, že po skončení aktívnej kariéry sa vrátim, pretože mám Bystricu naozaj rád. Je to ideálne mesto pre moje voľnočasové aktivity ako lyžovanie či turistika. Mám obrovskú radosť z celoročných športových aktivít, ktoré v našom meste prebiehajú. Ako profesionálny športovec dobre viem, akú veľkú pridanú hodnotu ľuďom šport prináša. Je jedno, či sa na ňom zúčastňujú aktívne alebo ako diváci a fanúšikovia. Myslím si, že šport je ideálnym nástrojom, ako do spoločnosti priniesť napríklad viac súdržnosti, zdravého životného štýlu alebo zmyslu pre fair play. Za osobitne dôležité považujem, aby sme vytvorili čo najviac príležitostí pre športovanie detí. Je to pre nich jedinečná príležitosť naučiť sa vytrvalo nasledovať svoj cieľ, užiť si víťazstvo, ale aj s cťou prijať prehru. Samozrejme, že nie každý môže vyhrať olympiádu, ale to, čo im dajú hodiny strávené pri aktivitách, určite využijú aj v živote. Ja sa neviem dočkať, keď budú naše deti dosť veľké, aby sme mohli spolu obúvať lyže, hrať tenis alebo behať po horách. Šport je skvelá aktivita pre celé rodiny a Banská Bystrica je preň ako stvorená.“

Michal Handzuš nie je len hokejový útočník, ale aj trojnásobný medailista z majstrovstiev sveta a víťaz Stanleyho pohára. K športu ho priviedol otec. Bol draftovaný v úvodnom drafte NHL v roku 1995 klubom St. Louis Blues v 4. kole ako 101. v celkovom poradí. Prvý ročník v zámorí 1997/98 strávil vo farmárskom tíme Worcester Ice Cats, ďalší už v hlavnom tíme St. Lous Blues. V tomto klube sa stal súčasťou produktívneho slovenského útoku s Pavlom Demitrom a Ľubošom Bartečkom, ktorý bol prezývaný Slovak Line. Neskôr pôsobil v Phoenix Coyotes, Philadelphie Flyers, Los Angeles Kings a San Jose Sharks. Po výmene do tímu Chicago Blackhawks vyhral s tímom na jar 2013 Stanley Cup. Reprezentoval Slovensko na MS 2000 (striebro), 2002 (zlato), 2005, 2009, 2011 a 2012. Na majstrovstvách v roku 2012 bol ťahúňom mužstva a skvelými výkonmi, z ktorých sú najnezabudnuteľnejšie víťazný gól vo štvrťfinále proti Kanade a asistencia pri víťaznom góle Miroslava Šatana v semifinále proti Českej republike, dopomohol k zisku strieborných medailí. Reprezentoval aj na Zimných olympijských hrách 2006 a 2010. Po návrate z NHL od roku 2014 hráva v Tipsport lige za materský klub HC´05 iClinic Banská Bystrica, kde v sezóne 2016/2017 získali Barani majstrovský titul.

K osobnostiam mesiaca december jednoznačne patrí hlavný tréner HC´05 iClinic BB Vladimír Országh (titul Majster sveta 2002, bronzová medaila MS Helsinki 2003, 1. miesto v Tipsport lige – MAJSTER SR 2016/2017) či asistent trénera HC´05 iClinic BB Richard Zedník (4. miesto Olympijské hry  Vancouver 2010, bronzová medaila MS Helsinki 2003). Nemohli sme zabudnúť ani na kapitána A mužstva Tomáša Surového (strieborná medaila na MS Helsinki 2012, 1. miesto v Tipsport lige – MAJSTER SR 2016/2017). Štvoricu dopĺňa junior Martin Kupec (reprezentant SR do 17 rokov, reprezentant SR do 18 rokov). Viac sa dočítate v decembrových Radničných novinách.

Michal Handzuš pozdravuje vo svojej videopozvánke.