hrasnova

„Som nesmierne hrdá na to, že Banská Bystrica nesie titul Európske mesto športu. Pre mňa a moju kariéru bola mestom športu vždy. Moje nadanie objavili na miestnej základnej škole. Prvou súťažou boli Horehronské hry na domácom štadióne, študovala som na športovom gymnáziu a Univerzite Mateja Bela, a najmä som takmer od začiatku aktívnej kariéry členkou banskobystrickej Dukly. Vďaka športu som zažila radosť z úspechu. Za každým úspechom však stojí mnoho sklamaní, neúspechov a tvrdej driny. Za dôležitejšie preto považujem to, že som sa naučila prijímať prehry a poučiť sa z nich. Toto by ale nebolo možné bez silnej opory, akou mi vždy bola Dukla v mojom meste športu. Dnes sa na svet pozerám aj ako matka. Pohyb považujem za veľmi dôležitý pre zdravie našich detí, a preto veľmi oceňujem široké pole možností aktívneho trávenia voľného času v našom meste.“

Martina Hrašnová začínala ako šprintérka na športovom gymnáziu. Po čase si chcela vyskúšať aj sedemboj, a tak sa dostala prvýkrát k vrhačským disciplínam. Ukázalo sa, že má pre kladivo mimoriadne vlohy a pri tejto disciplíne napokon aj zostala. Už v roku 2002, ako tínedžerka, získala striebornú medailu na juniorských majstrovstvách sveta na Jamajke. V roku 2009, ako dvadsaťšesťročná, dosiahla svoj životný úspech na Majstrovstvách sveta v Berlíne ziskom bronzovej medaily. V tom istom roku vyhrala aj ocenenie Atlét roka ako prvá žena v ére samostatnosti Slovenskej republiky. Na majstrovstvách Európy v rokoch 2012 a 2014 získala striebro a je trojnásobná účastníčka olympijských hier.

Medzi športové osobnosti mesiaca sme tentokrát zaradili sestry Danu a Janu Velďákové, ktoré sú úspešné atlétky. Obe sú trojnásobné účastníčky olympijských hier. Dana je majsterka Slovenska v trojskoku a Jana v skoku do diaľky. Ďalšie osobnosti mesiaca sú súrodenci Marcel a Nikola Lomnickí. Obaja sú členovia VŠC Dukla a držia titul majster a majsterka Slovenska v hode kladivom.

Viac sa dočítate na športovej strane v Radničných novinách.