hamsik

Ivan Štulajter, tréner

Vzhľadom na to, že som Mareka takmer desať rokov trénoval a neustále sa stretávame, tak ho poznám od čias keď bol mladší až po súčasnosť. Je v pravom slova zmysle veľká športová osobnosť a tiež vzor pre mladých nielen futbalistov, ale celkovo pre mladú generáciu. Keď začínal bol skromný a pokorný a taký ostal aj teraz. Aj preto vplýva na svoje okolie pozitívne. Je veľká futbalová hviezda, no na jeho povahových vlastnostiach to nevidno.  Myslím si, že ambasádorom Európskeho mesta športu sa stal zaslúžene. Lepší vzor pre Banskobystričanov už ani nemohol byť, nakoľko patrí medzi top slovenských športovcov, ktorí si túto poctu zaslúžia.“

Marek Hamšík sa narodil 27. júla 1987 v Banskej Bystrici. Mal štyri roky, keď ho otec prihlásil do klubu Jupie Podlavice. Väčšinou hrával proti starším hráčom, no napriek tomu vynikal na ihrisku. Na turnajoch a na zápasoch ho pravidelne vyhlasovali za najlepšieho futbalistu. Mal jedenásť rokov, keď dal v jednom majstrovskom stretnutí 16 gólov… V roku 2001 prestúpil do bratislavského Slovana. S belasými získal titul v mladšom, ako aj v staršom doraste. Mal iba šestnásť rokov, keď debutoval v drese áčka Slovana. Na jeseň v roku 2004 prestúpil do Brescie. Nemal ani osemnásť rokov, keď debutoval v Sérii A. Na jar v roku 2007 prvýkrát nastúpil za reprezentáciu Slovenska. V lete toho istého roku sa stal hráčom Neapolu. Ako 22-ročný priviedol ako kapitán slovenský národný tím prvýkrát na majstrovstvá sveta. V marci 2010 sa stal najmladším kapitánom Neapolu. V roku 2014 založil mládežnícky klub Jupie Futbalová škola Mareka Hamšíka. Má za sebou desať sezón v Neapole a už teraz patrí medzi najlepších, najúspešnejších hráčov klubu. Chýbajú mu len dva góly, aby v počte gólov prekonal legendárneho Diega Maradonu. V slovenskej reprezentácií absolvoval 97 zápasov, v historickej tabuľke je na druhej priečke. S dvojkrížom na hrudi trafil 21-krát, na prvého Róberta Vitteka stráca už iba dva góly. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí účasť na MS 2010 a ME 2016. Šesťkrát bol najlepší futbalista Slovenska a s Neapolom dvojnásobný víťaz Talianskeho pohára. Bol najlepší mladý futbalista Série A (2008), dvakrát člen najlepšej jedenástky Série A (2010/11, 2015/16), a tiež člen najlepšej jedenástky Európskej ligy (2014/15).

K ďalším osobnostiam futbalovej Banskej Bystrice sme v júlovom čísle Radničných novín mesta zaradili aj futbalových reprezentantov Slovenska Jakuba Sylvestra a Mareka Chriena i trénerov Petra Benedika a Ondreja Poljovku.

 Aktivity s júlovým ambasádorom

Banská Bystrica sa  16. a 17. júna 2017 stala hosťujúcim mestom pre mladých futbalistov z Číny, Bulharska, Ukrajiny, Poľska a Maďarska. Na Medzinárodnom futbalovom turnaji mládeže s v Európskom meste športu  predviedlo 12 tímov. Nechýbal ani Marek. Viac foto nájdete v galérii.

Vitaz-s-Hamsikom IMG_2555