cenecky

„K cyklistike som sa dostal vďaka môjmu staršiemu bratovi. Trénujem v rodnej Banskej Bystrici, pretože tu máme kopce, roviny aj zvlnený terén, čo sú výborné podmienky pre cyklistiku. Osobne si myslím, že ideálnejšie je to pre horskú cysklitiku, nakoľko zatiaľ nemáme postavené cyklochodníky a pri narastajúcej premávke to je nevyhnutná vec .V budúcnosti by som sa chcel určite angažovať v cyklistike a možno aj založiť oddiel pre mládež v Banskej Bystrici, ktorý tu nie je už tridsať rokov. Veľmi si vážim, že ma mesto vybralo za ambasádora v oblasti cyklistiky. Verím, že v budúcnosti budem môcť odovzdať svoje skúsenosti mladým nádejným talentom, a prispejem tak k rozvoju tohto športu práve v našom meste a jeho okolí.“

Marek Čanecký sa narodil v Banskej Bystrici a so športom začal už na základnej škole.  V detstve hral futbal za Duklu Banská Bystrica, neskôr prešiel k plávaniu a nakoniec okúsil cyklistiku. Zo začiatku pôsobil v CK Červený Rak a po dvoch rokoch prestúpil do ŽP šport Podbrezová, v ktorej jazdil aj prvé dva roky v mužskej kategórii. S cyklistikou pokračoval v zahraničí, vo švajčiarskom teame talentovanej mládeže do 23 rokov. Neskôr pokračoval v tureckom teame Manisaspor. V roku 2013 sa vrátil Bystrice, kde pôsobil v Cyklistickom klube BB. Jeho úsilie padlo na úrodnú pôdu a vďaka výkonom sa dostal do rakúskeho celku BMC-Amplatz, v ktorom pôsobí už štvrtý rok. Je dvojnásobný majster SR v časovke (r. 2016, r. 2017) a víťaz mnohých vrchárskych a bodovacích dresov. V roku 2011 získal zlato v etapovom preteku svetového pohára Tour of Marmara UCI 2.2 v Turecku a tiež v Čhantal Biya UCI 2.2 v Cameroune. V tom istom roku získal aj striebro v etapovom preteku svetového pohára Tour of Szerekland UCI 2.2 v Rumunsku. V roku 2015 v etapovom preteku svetového pohára Tour of Hungary UCI 2.2 v Maďarsku vybojoval opäť zlato. V roku 2016 bol prvý v celkovom poradí svetového pohára UCI 1.2 Visegrad v Maďarsku.

K športovcom mesiaca sme zaradili aj cyklistov Ladislava Longauera, Martina Haringa, Jakuba Varhaňovského a Christiana Haasa. Viac o ich úspechoch sa môžete dočítať v septembrovom vydaní Radničných novín mesta Banská Bystrica.

Aktivity so septembrovým ambasádorom

Marek Čanecký si pre Vás pripravil videopozvánku na zaujímavé športové podujatie – Cyklofest, ktoré sa uskutoční v sobotu, 23. septembra 2017. On tam bude, a čo Vy? Tešíme sa na Vás!