krizko

Plávať som začal keď som mal osem rokov a v desiatich som si počas tréningu povedal, že raz pôjdem na olympiádu. Presne si pamätám miesto aj kamarátov, ktorí pri mne v tu chvíľu stáli. Toto bol asi moment, ktorý odštartoval moju športovú kariéru. Je veľmi dôležité, aby sme deťom dali motiváciu, ciele a dôvody na pohyb, a to hlavne v tejto dobe rozvíjajúcich sa technológií. Myslím si, že šport je jedna z najdôležitejších zložiek zdravého vývinu detí po fyzickej, a najmä po mentálnej stránke. Po ukončení športovej kariéry som sa rozhodol venovať mládeži a odovzdávať jej všetky skúsenosti, ktoré som počas kariéry nadobudol, pretože šport v prvom rade vychováva…”

Ľuboš Križko sa narodil v Trenčíne. Po ukončení základnej vojenskej služby v roku 1998 dostal možnosť zaradiť sa medzi profesionálnych športovcov a pripravovať sa spolu s ostatnými plavcami pod vedením trénera Jiřího Waltera v AŠK Dukla Banská Bystrica. Je účastník OH v Aténach (2004) a OH v Pekingu (2008). Na druhej olympiáde, ako 28-ročný, dosiahol svoje športové maximum – 13.miesto v disciplíne 100 m znak. Tento výkon predstavoval najlepšie mužské umiestnenie v histórii Slovenska. Ako profesionálny vojak v hodnosti rotný, sa zúčastnil na Armádnych svetových hrách CISM (2003 Catania, 2007 Hyderabat), z ktorých si priniesol tri zlaté medaily. Je mnohonásobný účastník Majstrovstiev sveta a trojnásobný bronzový medailista Majstrovstiev Európy (2006 – Helsinky, 2007 – Eindhoven, 2008 – Rijeka). Za vrchol svojej športovej kariéry považuje európsky rekord v disciplíne 50 m znak, ktorý zaplával na Majstrovstvách Európy v Rijeka (2008). Od roku 2011 pracuje vo VŠC Dukla ako tréner plávania.

Okrem Ľuboša sa plávaniu venuje mnoho iných významných športovcov a trénerov (Jiří Walter – tréner, Ivana Lange Walterová – plavkyňa, Barbora Mišendová – plavkyňa, Andrej Siklenka – plavec), ktorých sme v marcovom čísle Radničných novín mesta Banská Bystrica zaradili do rubriky “Športovci mesiaca”.

Aktivity s marcovým ambasádorom

Banská Bystrica – V mesiaci marec je ambasádor Ľuboš Križko k dispozícii návštevníkom mestskej krytej plavárne na Štiavničkách, ktorí sa pri ňom môžu kedykoľvek pristaviť ohľadom otázok a konzultácii o plávaní. Viac info vo videu.

13. marec 2017 – Zo školy na zimák – úvodné buly podujatia bolo atraktívne aj vďaka marcovému ambasádorovi EMŠ. Bazén na Štiavničkách vymenil za ľadovú plochu na zimnom štadióne. Fotografie z akcie nájdete v galérii.