YO5BSpwGSUTjrR6AAwfUMA~Petra-Vlhov-z-skala-zlato-na-MS-v-alpskom-ly-ovan

Fenomenálna Petra Vlhová je majsterkou sveta v obrovskom slalome!

Autor: Denník Šport | Zdroj: SITA | Foto: TASR

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová má už dve medaily zo svetového šampionátu v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare.

kPB6Z0hpRRf8aQY34j-Igg~Petra-Vlhov-z-skala-zlato-v-obrovskom-slalome-na-MS

Po striebre z alpskej kombinácie po ďalšom skvelom výkone vybojovala zlato v obrovskom slalome. Vlhová v súčte oboch kôl štvrtkových pretekov zdolala o 14 stotín sekundy Nemku Viktoriu Rebensburgovú a o 38 stotín najväčšiu favoritku Američanku Mikaelu Shiffrinovú.

Ide už o tretiu medailu pre Slovensko zo svetových šampionátov v zjazdovom lyžovaní a pri všetkých bola Petra Vlhová. Tá prvá sa zrodila presne pred dvoma rokmi v tímovej súťaži vo švajčiarskom St. Moritzi.

“Je to také skvelé, že ani neviem, čo mám povedať. Pocitovo som v druhom kole nedala dobrú jazdu, ale napriek tomu som po príchode do cieľa viedla. Mala som skvele pripravené lyže. Sme malý tím z malej krajiny a ja som teraz hrdá Slovenka,” uviedla Petra Vlhová v prvej reakcii na športovom webe laola1.at.

Vlhová bola po prvom kole druhá iba o 19 stotín sekundy za nemeckou líderkou Viktoriou Rebensburgovou , čo bola skvelá východisková pozícia pred druhou jazdou. A to aj napriek chybe v strednej časti trate, keď sa takmer nezmestila do jednej z bránok a stratila rýchlosť. Organizátori skrátili prvé kolo obrovského slalomu pre silný vietor v priestore pôvodného štartu.

V druhom kole už pod umelým osvetlením, čo je na obrovský slalom rarita, sa slovenská reprezentantka v strednej pasáži opäť nevyhla chybe, ale nevyviedlo ju to z miery. Rýchlosť si zachovala až do cieľa a napokon sa teší z titulu majsterky sveta, keďže po nej idúca Nemka Rebensburgová napriek najrýchlejším medzičasom v cieli za ňou zaostala o 14 stotín sekundy.

“Wow. K tomu sa nedá povedať nič iné. Je za ňou vidieť kus práce. Livio je špecialista na techniku obrovského slalomu a v tejto sezóne sa to prejavilo. Petre a jej tímu blahoželám, je to neuveriteľný výsledok. Petra začala druhú jazdu bojovne, vietor ju nevyviedol z rovnováhy. Síce v hornej časti druhého kola trochu stratila na Mikaelu, ale jazdila príjemne a v každom výjazde z oblúka sa snažila zrýchľovať.”

“Prišlo veľké zaváhanie, Petra sa tam rukou zachytila o bránku. Ak by to neprišlo, mohla vyhrať väčším rozdielom. Boli tam vynikajúce ťahavé oblúky, ´nadväzované´ jeden na druhý. Neboli tam prestoje, ktoré by ju brzdili. Radosť sa na to pozerať,” skonštatovala Jana Gantnerová ml., bývalá pretekárka a teraz expertka RTVS

Petra Vlhová na začiatku tejto sezóny ešte nebola členkou užšej špičky v obrovskom slalome, ale víťazstvá v rakúskom Semmeringu a slovinskom Maribore ju vyniesli až na priebežnú tretiu priečku v hodnotení tejto disciplíny vo Svetovom pohári.

Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní – Aare (Švéd.):

Ženy – obrovský slalom (1. + 2. kolo):

1. Petra Vlhová (SR) 2:01,97 min

2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,14 s

3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,38

4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,50

5. Federica Brignoneová (Tal.) +0,87

6. Tessa Worleyová (Fr.) +1,09

7. Sara Hectorová (Švéd.) +1,94

8. Clara Direzová (Fr.) +2,21