Slovinsko biatlon stíhacie ženy 10 km

Skvelá Paulína Fialková, v stíhačke Svetového pohára s nulou na bronzovej pozícii

Biatlonistka banskobystrickej Dukly Paulína Fialková obsadila skvelé tretie miesto v úvodných stíhacích pretekoch žien v novej sezóne Svetového pohára v slovinskej Pokljuke. Z víťazstva sa tešila Kaisa Mäkäräinenová s náskokom 41,3 s pred Taliankou Dorotheou Wiererovou.

Paulína Fialková vyrazila na trať ako šiesta (pozícia z rýchlostných pretekov), na vedúcu Mäkäräinenovú mala stratu  49 sekúnd, no na tretie miesto len sedem sekúnd. Aj Kuzminová si mohla trúfať a poskočiť vyššie z 18. priečky. Od prvého miesta ju delilo na štarte 1:13 min, od tretieho iba 31 sekúnd.

Pri 20 výstreloch bola bilancia na strelnici mimoriadne dôležitá. A všetky tieto položky zvládli brilantne bez jedinej chyby štyri prvé pretekárky vrátane našej Paulíny Fialkovej, takisto prvej Mäkäräinenovej, druhej Wiererovej, či štvrtej Vittozziovej.

Prvú položku zvládli Mäkäräinenová a Wiererová bez zaváhania. Fialková rovnako nezaváhala a po prvej streľbe jej patrilo priebežné štvrté miesto so stratou viac ako 47 s na vedúcu Fínku. Aj druhá ‘stojka’ vyšla Mäkäräinenovej a Wiererovej bezchybne. Fialková strieľala naďalej suverénne a po druhej položke si udržala štvrtú pozíciu, hne´d za takisto bezchybnou Vittozziovou, strata na prvú narástla na takmer 50 s. Ani na tretej položke obe líderky nezaváhali, Mäkäräinenová si udržiavala konštantný náskok pred druhou Wiererovou. Fialková takisto pokračovala v bezchybnej streľbe už pred Vittozziovou a naďalej tak bojovala o umiestnenie na pódiu. Po štvrtej bezchybnej položke si Fínka išla po ďalšie víťazstvo v SP. Wiererová napodobnila svoju súperku, no strata na líderku bola príliš veľká. Priebežne už opäť tretia Vittozziová a štvrtá Fialková nezaváhali a v záverečnom okruhu bojovali o bronzovú priečku. Ešte pred cieľovou rovinkou ušla Paulína svojej súperke a došla si v cieli po druhé pódiové umiestnenie v kariére.

Pre Paulínu Fialkovú je to druhé pódiové umiestenie v kariére, radosť nad touto skutočnosťou pre RTVS a TASR ani netajila:

„Veľmi sa z toho teším, že to tu padlo na ‘bedňu’, keďže som bola v uplynulých dňoch k nej veľmi blízko. Podmienky boli dnes výborné, vietor vôbec nefúkal. Na Vittoziovú som si v závere verila a nakoniec som jej to nedarovala. Verila som v tento úspech. Športovec musí mať sebavedomie. Keby som si neverila, preteky by som už vopred prehrala. Teší ma forma, je skvelá. Uvidíme, ako dlho vydrží. Štyri nuly u mňa je naozaj rarita. Vo finiši som vedela, že ak sa nič nepredvídané nestane, tak Talianku Vittozziovú zdolám. Som rada, že sa mi to aj podarilo. Čo sa týka ďalších pretekov, treba sa držať pri zemi. Keď človek ‘uletí’ na výsledku, poľaví potom v koncentrácii a tá je v tomto športe veľmi dôležitá. Tieto výsledky sú pekné, no už zajtra budú minulosťou.“

Trénerka Paulíny Fialkovej Anna Murínová pre RTVS dodala:

„K dnešnému výkonu Paulíny sa dá povedať iba toľko, že bol super. Vedela som, že bude musieť skvelo zastrieľať, lebo ostatné dievčatá triafali vynikajúco. Nakoniec z toho boli štyri nuly, čo ma veľmi potešilo, lebo nestáva sa to často. Dohodli sme sa, že sa budeme pretekať až po dvoch ‘ležkách’. Paulína sa udržala po dvoch nulách medzi vedúcimi pretekárkami. Bolo dôležité, že jej neušli. To sme splnili a potom sme čakali, ako dopadnú ‘stojky’. Nakoniec to dopadlo naozaj super. Verím, že forma jej vydrží, čo najdlhšie. Uvidíme, aké budú podmienky počas ďalších pretekov v Hochfilzene. Momentálne tam majú problémy so snehom.“

Anastasia Kuzminová (1-1-1-1) zhodne v úvodných dvoch streľbách ležmo netrafila tretí terč, v prvej ‘stojke’ piaty a klesla až na 41. miesto. Napokon musela krúžiť na trestnom okruhu až štyrikrát, no do bodovanej štyridsiatky sa ešte zmestila.

Výsledky:

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 29:16,9 min (0), 2. Dorothea Wiererová (Tal.) +41,3 s (0), 3. Paulína Fialková (SR) +59,2 (0), 4. Lisa Vittozziová (Tal.) +1:01,5 (0), 5. Marte Olsbuová-Roiselanová (Nór.) + 1:22,1 (1), 6. Clare Eganová (USA) +1:22,4 (1)…. 36. Anastasia Kuzminová (SR) +3:25,8 (4)

Poradie vo Svetovom pohári (po 3 z 26 pretekov): 1. Dorothea Wiererová 144 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová 131, 3. Paulína Fialková 129, 4. Lisa Vittozziová 121, 5. Monika Hojniszová (Poľ.) 104, 6. Julia Džimová (Ukr.) 98, … 25. Anastasia Kuzminová 44, … 46. Ivona Fialková (SR) 14

https://www.bystricoviny.sk/biatlon/skvela-paulina-fialkova-stihacke-svetoveho-pohara-nulou-bronzovej-pozicii/