Švajčiarsko slalom SP paralelný slalom Vlhová

Petra Vlhová aj v paralelnom slalome SP druhá, tesne za Shiffrinovou

Obrovsky tesný súboj zviedla vo finále paralelného slalomu Svetového pohára vo švajčiarskom St. Moritzi lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová s fenomenálnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Prehrala s ňou napokon len o jedenásť stotín sekundy.

Vlhová zajazdila v predpoludňajšej kvalifikácii v krátkom slalomovom kole medzi “obrákovými” bránkami šiestu priečku, na najrýchlejšiu Shiffrinovú stratila 66 stotín sekundy.

V prvom vyraďovacom kole sa proti Švajčiarke Carole Bissigovej prezentovala suverénnym výkonom. Prvú jazdu Bissigová nedokončila, a tak sa na jej konto prirátala penalizácia 0,50 s. S týmto náskokom potom Petra vstúpila do druhej jazdy. kde bola rovnako výrazne rýchlejšia ako jej súperka a napokon zvýšila svoj náskok až na konečných 1,29 s.

Jazdy potom nasledovali v rýchlom slede, lyžiarky vyvážali z cieľa nahor na štvorkolkách. Naša Duklistka vyradila v osemfinále Kanaďanku Roni Remmeovú, ktorá jej to uľahčila vypadnutím. Slovenka však bola od začiatku vpredu a napokon bezpečne postúpila do najlepšej osmičky. Vo štvrťfinále to už mala náročnejšie. Rakúšanku Stephanie Brunnerovú zdolala o desatinu sekundy, keďže išlo tretiu najlepšiu pretekárku z kvalifikácie. Spočiatku mala mierny náskok Brunnerová, ale v spodnej časti sa Vlhovej podarilo zrýchliť a napokon bola v cieli o spomínanú desatinu sekundy skôr ako jej súperka.

Semifinálovú dvojicu vytvorila Petra Vlhová s Holdenerovou, na Shiffrinovú čakala Katharina Liensbergerová z Rakúska. Američanka postúpila do finále pohodlne s náskokom 0,56 sekundy.

Prvé semifinále s Petrou bolo oveľa vyrovnanejšie. Domáca Holdenerová lepšie odštartovala, ale po druhom skoku sa Vlhová doťahovala a napokon mala špičky lyží v cieli o dve stotinky skôr ako domáca pretekárka. Druhé semifinále vyznelo jasne pre Shiffrinovú, takže finále s Vlhovou bolo na svete.

Shiffrinová a Vlhová si to vo finálovej jazde rozdali ako rovná s rovnou. Dve najlepšie slalomárka sveta boli veľmi vyrovnané. Američanka bola lepšia na prvom skoku, Slovenka jej to na druhom vrátila a o niečo málo viedla. Lenže Petra mala o niečo horšie posledných päť brániek a Mikaela Shiffrinová ju predbehla o jedenásť stotín! Opäť sa rozhodovalo na zhruba piatej bránke pred koncom.

V tejto sezóne bolo rovnaké poradie na prvých dvoch priečkach aj v oboch doterajších klasických slalomoch. Mikaela Shiffrinová tak mala oveľa väčší dôvod na radosť, čo ani neskrývala pred mikrofónom ORF:

„Bol to náročný, ale zábavný deň. Nemáte čas ani sa poriadne nadýchnuť, vďaka tomu to je to zaujímavé. Vo finále som sa Petre pozrela do očí a videla som, že chce zvíťaziť. Ja som však zabojovala a vyšlo to.“

Vlani sa podujatie Svetového pohára žien v paralelnom slalome uskutočnilo štyri dni pred Vianocami vo francúzskom Courcheveli a Duklistka Petra Vlhová taktiež útočila na víťazstvo. Vo finále ju vtedy zdolala Shiffrinová len o 4 stotiny sekundy. Teraz sa podobná história zopakovala, čo naša lyžiarka hodnotila nasledovne:

„Pre mňa je víťazstvo niečo špeciálne, takže som išla len na víťazstvo. Vedela som, že keď chcem zdolať Mikaelu, musím riskovať. V polovici som ju nevidela, pomyslela som si, že asi som trošku vpredu. Povedala som si teraz alebo nikdy, riskla som to, ale, žiaľ, trošku som spravila chybu a stratila som. Bola som mierne nahnevaná, ale s odstupom času sa teším, že je to druhé miesto. Do bránok sa snažím ísť ako chlapi, veľa som to trénovala. V poslednej pasáži trate som trafila jednu z bránok rukou trochu nižšie ako bolo treba. Ruka sa mi tam zachytila a to ma zabrzdilo. To bola tá chyba. Riskovala som, viem, že je zdolateľná, ale Mikaela vôbec nerobí chyby. Na víťazstvo budem musieť teda ísť aj ja bez chýb.“

Výsledky:

St. Moritz (Švajčiarsko) – paralelný slalom:

Prvé kolo / 1/16-finále (2 jazdy):

Petra Vlhová (SR-6) – Carole Bissgová (Švaj.-27) +1,29 s

Osemfinále (1 jazda):

Petra Vlhová (SR-6) – Roni Remmeová (Kan.-11) – Remmeová nedokončila

Štvrťfinále (1 jazda):

Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Nina Haverová-Lösethová (Nór.-9) +0,20

Katharina Liensbergerová (Rak.-20) – Erin Mielzynská (Kan.-21) +0,19

Petra Vlhová (SR-6) – Stephanie Brunnerová (Rak.-3) +0,10

Wendy Holdenerová (Švaj.-31) – Lena Dürrová (Nem.-10) +0,46

Semifinále (1 jazda):

Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Katharina Liensbergerová (Rak.-20) +0,58

Petra Vlhová (SR-6) – Wendy Holdenerová (Švaj.-31) +0,02

O 3. miesto (1 jazda):

Wendy Holdenerová (Švaj.-31) – Katharina Liensbergerová (Rak.-20) +0,26

Finále (1 jazda):

Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Petra Vlhová (SR-6) +0,11

Konečné poradie: 1. Mikaela Shiffrinová (USA), 2. Petra Vlhová (SR), 3. Wendy Holdenerová (Švaj.), 4. Katharina Liensbergerová (Rak.), 5. Nina Haverová-Lösethová (Nór.), 6. Stephanie Brunnerová (Rak.)

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 9 zo 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 689 bodov, 2. Michelle Gisinová (Švaj.) 296, 3. Petra Vlhová (SR) 276, 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 264, 5. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 253, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 245.

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 3 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 300 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 240, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 145, 4. Bernadette Schildová (Rak.) a Frida Hansdotterová (Švéd.) obe 111, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) 104.

https://www.bystricoviny.sk/lyzovanie/petra-vlhova-aj-paralelnom-slalome-sp-druha-tesne-za-shiffrinovou/