cyklo

Cyklistickú sezónu zavŕši národný šampionát v cyklokrose v Banskej Bystrici

Už túto nedeľu 2. decembra sa uskutočnia v Banskej Bystrici majstrovstvá Slovenska v cyklokrose. Podujatie bude prebiehať v našom meste priamo pod Pamätníkom SNP a pretekov sa zúčastnia naši najlepší cyklokrosári na čele so šesťnásobným majstrom Slovenska v cyklokrose Martinom Haringom z Dukly Banská Bystrica.

Národný šampionát usporiada pod Urpínom Slovenský zväz cyklistiky, organizátorom je Cyklistický klub CykloGlajza Banská Bystrica. V dopoludňajších hodinách si zmerajú sily mladší žiaci a žiačky, starší žiaci a žiačky i kadeti. Elitné kategórie sú na programe v popoludňajších hodinách po trinástej hodine, kedy na trať vyrazia juniori, juniorky a ženy, po štrnástej muži a pretekári v kategórii do 23 rokov. Trať bude prevažne trávnatá – 80%, asfaltová časť tvorí 10% a spevnená cesta takisto 10%.

Krátke zhodnotenie sezóny predsedu tohto odvetvia cyklistiky Martina Fraňa nám sprostredkoval Slovenský zväz cyklistiky:

„Cyklokrosová sezóna z pohľadu organizácie pretekov bola opäť úspešnejšia ako tá vlaňajšia. Slovensko privítalo medzinárodnú konkurenciu na piatich pretekoch C2 a jedných pretekoch C1 kategórie, ktoré vysielala RTVS v priamom prenose. Najmä jednotka v Poprade bola nabitá veľkými menami, veď Meisena či Van der Poela predstavovať žiadnemu cyklokrosovému fanúšikovi netreba. No i ostatné preteky C2 kategórie prilákali zaujímavých zahraničných pretekárov, čo dalo možnosť slovenským jazdcom zmerať si sily a zabojovať o body do svetového rebríčka na domácej pôde, nielen medzi mužmi a ženami, ale i medzi juniormi.”

Fraňo ďalej uviedol:

„Musím poďakovať organizátorom, predviedli na každých pretekoch Slovenského pohára skvelú prácu a posunuli organizátorskú latku opäť o niečo vyššie. O rok sa možno pokúsime o zaradenie aj druhého podujatia do kategórie C1, Topoľčianky majú na to veľký potenciál, no i ostatní organizátori ukázali dobrý štandard. Je to skôr otázka peňazí, lebo kvalitou organizácie tento level spĺňame. Záver sezóny už tradične patrí súbojom slovenských pretekárov o majstrovské dresy a medaily v prvú decembrovú nedeľu. Majstrovská trať v Banskej Bystrici je v samom centre mesta pod pamätníkom SNP, verím, že priláka i väčšie množstvo fanúšikov.“

To či sa tak naozaj stane, uvidíme v nedeľu. Prispieť k tomu môžete aj vy, fanúšikovia cyklistiky, osobnou účasťou na tomto domácom cyklokrosovom šampionáte.

Program M SR v Banskej Bystrici

10:00 mladší žiaci + žiačky

10:30 starší žiaci + žiačky

11:15 kadeti

12:10 Masters A

12:11 Masters B + ženy Masters

13:00 juniori

13:01 ženy + juniorky

14:00 muži Elite A + B , U23

https://www.bystricoviny.sk/cyklistika/cyklisticku-sezonu-zavrsi-narodny-sampionat-cyklokrose-banskej-bystrici/