hasici12

Slovenskí hasiči a hasičky sa v Banskej Bystrici stali majstrami sveta v požiarnom útoku

Na banskobystrickom štadióne SNP na Štiavničkách sa od stredy konali  Majstrovstvá sveta v hasičskom športe, ktoré sú každý rok v jednej z členských krajín Medzinárodnej športovej federácie hasičov a záchranárov. Na Slovensku sa uskutočnili prvý raz histórii a hneď dvojnásobne víťazne pre naše farby.

V sobotu popoludní naši hasiči stali majstrami sveta v kráľovskej disciplíne – požiarnom útoku. Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) k tomu skvelému výsledku uviedla:

„Dosiahli čas 25,24 sekundy, čím sa takmer na desatinu sekundy priblížili k svetovému rekordu, ktorý je 25,14 sekundy. Naši slovenskí hasiči v zložení Štefan Belko, Ján Šulek, Jaroslav Chalány, Ján Bodorík, Jakub Pavelka, Miroslav Šáry a Zoltán Drága tak predviedli unikátny výkon,”

Na Štiavničkách našich hasičov povzbudzovalo množstvo nadšených divákov čím podľa Križanovej prispeli  k úžasnému výsledku. Historicky  je to už tretí titul majstra sveta pre slovenských hasičov.

To však nebolo všetko. Podvečer sa k úspechu mužských kolegov pridali aj slovenské reprezentantky v hasičskom športe.

„Ženské družstvo v zložení Alžbeta Kalužníková, Erika Čupcová, Monika Kubová, Lenka Dominiková, Barbara Ďurčová, Anna Lavková a Jana Bednáriková dosiahlo vynikajúci čas 25,30 sekundy. Naše reprezentantky sa tak stali majsterkami sveta v disciplíne požiarny útok ženy,”

dodala Katarína  Križanová. Jedným z prvých gratulantov bol  prezident HaZZ  generál Alexander Nejedlý, ktorý obom družstvám držal palce priamo na štadióne.

O najcennejšie kovy bojovalo na MS v Banskej Bystrici viac ako 600 športovcov z radov profesionálnych a dobrovoľných hasičov z celého sveta. Od stredy do  soboty 15. septembra 2018 zápolili na 14. ročníku mužských a 5. ročníku ženských majstrovstiev sveta v hasičskom športe.

Zmerali sily v štyroch základných disciplínach – behu na 100 metrov s prekážkami, vo výstupe do 4. nadzemného podlažia cvičnej veže (v prípade žien išlo o výstup do 2. podlažia), v štafete na 4 x 100 metrov s prekážkami a v požiarnom útoku.

https://www.bystricoviny.sk/sport/slovenski-hasici-hasicky-sa-banskej-bystrici-stali-majstrami-sveta-poziarnom-utoku/