IMG_5978

Majstrovský titul v dorasteneckej lige SR v šachu za rok 2018 sa opäť vracia do Banskej Bystrice

Finálový turnaj družstiev  dorasteneckej ligy SR za rok 2018 sa  uskutočnil v dňoch 4.-6. mája v priestoroch trnavského hotela Spectrum  za účasti všetkých 6 najlepších družstiev, ktoré sa tam prebojovali z celkového počtu  53 štartujúcich tímov v  systéme  postupových súťaží. Tempo hry bolo vo Finále 2×90 minút na partiu a 30s bonus na vykonanie ťahu so zápočtom na FIDE a prenosom partí online.

Titul majstra Slovenska sa po roku opäť vracia do Banskej Bystrice.  Družstvo Junioru Banská Bystrica v  silnej zostave Viktor Haring Filip Haring, Richard Turčan a Sofia Anna Cíbiková , po výhre s  Modrankou Trnava v druhom kole, a ťažko vybojovanej remíze so Slovanom Bratislava vo štvrtom kole potvrdilo,  svoje papierové ambície a bez prehry s 13 bodmi vyhralo záverečný  finálový turnaj. Všetky družstvá bojovali s veľkým nasadením od začiatku až do poslednej partie čoho dôkazom boli dramatické momenty v každom kole.

Strieborné medaily za 2.miesto získalo domáce družstvo a víťaz predchádzajúceho ročníka ŠK Komplet Trnava-Modranka v zostave Samir Sahidi, Lukáš Bango, Dominik Bango a Linda Vojtková s 12 bodmi  Tretie miesto a bronzové medaily si vybojovalo mladé družstvo ŠK Slovan Bratislava v zložení Lukáš Sebastián Kostolanský, Adrián Zetocha, Ondrej Vadila a Adriana Vozárová s 10 bodmi.

V kvalitnom turnaji so zápočtom na FIDE ELO si ďalšie miesta vybojovali družstvá v poradí: 4. TJ Slávia PU Prešov (Jonáš Dujava, Eduard Panko, Benjamín Kerdis a Lucia Liščinská) so 5 bodmi, 5. NŠK Junior Nitra (Matej Bátora, Miroslav Krupa, Matúš Mižička, a Martina Hlavinová) s 3 bodmi a na 6.mieste vo finálovom turnaji skončilo družstvo ŠK Zemplín Michalovce juniori (Tomáš Ondo, Marek Ihnát, Samuel Šandor a Karin Majirská)

Najlepší hráči na jednotlivých šachovniciach – 1.šachovnica SamirSahidi (Šk Komplet Modranka) 4,5 b., 2.šachovnica Filip Haring (ŠK Junior CVČ B.Bystrica) 4,5 b., 3.šachovnica Richard Turčan (ŠK Junior CVČ B.Bystrica) 5 b. a 4.šachovnica Adriana Vozárová (ŠK Slovan Bratislava) 4,5 b.

6 Zemplín Michalovce juniori ½ 1 0 1 * 0 4

Súpisky , priebeh a partie v pgn formáte sú uložené na serveri Chessresults na:  http://chess-results.com/tnr346991.aspx?lan=4

Všetky partie boli snímané na elektronických šachovniciach SŠZ a zverejňované online na stránke www.chess.sk.

Hlavným rozhodcom turnaja bol Vladimír Puchart a on-line prenosy zo všetkých partií zabezpečoval Ján Murín. Finálový turnaj Dorasteneckej ligy sa hral v dňoch 4. až 6.mája 2018 v kongresovej miestnosti hotela Spectrum v Trnave.

Všetky zápasy potvrdili veľkú hráčsku vyspelosť,  neprišlo k žiadnemu vážnemu problému, reklamácii či protestu, ktorý by bolo potrebné riešiť. Záverom patrí poďakovanie všetkým účastníkom finále DL SR 2018, hlavne však aj neúnavným organizátorom a rozhodcom jednotlivých etáp za ich podiel rastúcej popularite a úspešnosti ročníka 2017 – 2018  u tejto tradičnej celorepublikovej mládežníckej súťaže družstiev.

Organizátorom finálového turnaja DL z poverenia SŠZ bol ŠK Komplet Trnava Modranka s podporou mesta Trnava, ktoré tento rok slávi 780. výročie udelenia výsad slobodného kráľovského mesta. Na záverečnom vyhodnotení dekoroval víťazov medailami Riaditeľ DL, člen VV SŠZ Zdeněk Gregor.

Všetky zúčastnené družstvá si odniesli poháre, diplomy, pamätné plakety ako aj propagačné predmety mesta Trnava pre všetkých účastníkov. Stravovanie počas turnaja bolo zabezpečené v reštaurácii Apetito v hoteli Spectrum. O úspešné organizačné zabezpečenie finále DL SR 2018 sa postaral riaditeľ turnaja  Július Gajarský.