svetovy-univerzitny-pohar-848x485

U nás je Svetový pohár univerzitného hokeja a konferencia o duálnej kariére športovcov na VŠ

Mesto Banská Bystrica sa v prvých dňoch Nového roka 2018 stalo kolískou svetového univerzitného hokeja. Prebieha tu turnaj troch univerzitných výberov Európy, USA a Ruska spolu s medzinárodnou konferenciou o duálnej kariére študentov, ktorí sú aj aktívnymi športovcami.

Výbery univerzitných líg Európy, USA a Ruska aj v Banskej Bystrici

Od 2. do 5. januára 2018 Európska univerzitná hokejová asociácia organizuje Svetový pohár univerzitného hokeja 2018. Je to po prvý krát v histórii, keď sa stretnú výbery troch rozličných univerzitných hokejových asociácií. Tými sú reprezentačné výbery Európskej univerzitnej hokejovej asociácie (EUHA), ktorá organizuje univerzitnú hokejovú súťaž EUHL na území Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.

Ďalším tímom je univerzitný výber americkej súťaže American Collegiate Hockey Association (ACHA) zo Spojených štátov a tretím výber Študentskej hokejovej ligy (SHL) z Ruska. Tieto tri tímy hrajú medzi sebou o titul hokejového univerzitného svetového šampióna. Turnaj prebieha na Slovensku v mestách Banská Bystrica a Brezno, v Poľsku v meste Krynica. Finále sa hrá v piatok 5. januára o 17:30 hod. na banskobystrickom zimnom štadióne

Pre všetky tímy je to príležitosť preukázať a porovnať svoje hokejové schopnosti vo vzájomných zápasoch. Tento turnaj tiež ponúka možnosť na výmenu dobrých skúseností z jednotlivých súťaží, či už ide o organizovanie a rozvoj univerzitnej hokejovej ligy, všeobecné organizovanie športovej udalosti a zdieľanie informácií o tom, ako spájať aspekty života športovca a zároveň študenta, ktorý chce budovať svoju kariéru duálne, tzn. po akademickej a aj športovej stránke.

Medzinárodná konferencia o duálnej kariére študentov – športovcov v Hoteli Lux

Na stredajšej tlačovej besede v Hoteli Lux privítal hostí za mesto Banská Bystrica druhý viceprimátor Martin Turčan, ktorý ocenil to, že Európske mesto športu 2017 má možnosť hostiť účastníkov svetového turnaja univerzitných hokejových výberov a koná sa tu významná medzinárodná konferencia o duálnej kariére univerzitných športovcov.

To, že jednotlivé štáty prikladajú tejto otázke dôležitosť, dokumentovala prítomnosť poslanca českého parlamentu Davida Kasala a zástupkyne OZ Za sklem Marty Pečeňovej z českého vládneho výboru pre zdravotníctvo, ktorá spojila osvetu problematiky rodín s autistickými deťmi so športom prostredníctvom univerzitnej hokejovej ligy.

Prítomní boli aj prezidenti troch univerzitných hokejových asociácií – Paul Hebert (ACHA), Anton Chramcov (SHL) a Jaroslav Straka (EUHA). Všetci traja sa poďakovali mestu Banská Bystrica, že sa medzinárodná konferencia o duálnej kariére univerzitných športovcov zorganizovala práve tu a pomôže pri ďalšom rozvoji celého systému fungovania univerzitného športu.

Spoločným menovateľom konferencie je čas na zmenu pri riešení otázok reálnej implementácie duálnej kariéry v športe a štúdia, ako aj rôznych medzinárodných duálnych kariérnych systémov či univerzitného hokeja Paralelne s konferenciou sa hrá historicky prvý Svetový pohár univerzitného hokeja. V hre jednotlivých výberoch sa výrazne odzrkadlilo to prospešné, čo všetky tri asociácie, americkú ACHA, ruskú SHL a európsku EUHA spája a čo odlišné zažívajú.

Duálna kariéra univerzitných športovcov potrebuje pomoc štátu a ďalších podporovateľov

Hlavnou témou medzinárodnej konferencie v Banskej Bystrici je výmena skúseností a diskusia o rovnocennom prepojení študenta a športovca, ktorý reprezentuje svoju univerzitu. priniesla rôzne náhľady v súvislosti s odlišnou podporou zo strany štátu a ďalších podporovateľov.

Prezident Európskej asociácie univerzitného hokeja (EUHA) Jaroslav Straka o projekte univerzitného hokeja povedal:

“Vznikol v roku 2013, keď sme spustili Európsku univerzitnú hokejovú ligu a na fakt, že vznikla na Slovensku, sme primerane hrdí. Snažili sme sa, aby po juniorskom veku mohli študenti hrať hokej aj na vysokej škole. Prepojili sme dve kategórie, juniorskú a seniorskú akýmsi univerzitným mostom. Chalani sa môžu naplno venovať štúdiu i hokeju. Na Svetovom pohári univerzitných asociácií môžeme najlepšie porovnať kvalitu nielen duálnej kariéry, ale aj úroveň samotných hokejistov v súbojoch s výbermi USA a Ruska.”

Samozrejme že v takých veľkých krajinách, ako sú USA či Rusko, je systém fungovania univerzitných líg odlišný. Napríklad americká ACHA zastrešuje vyše 500 tímov v troch mužských a dvoch ženských súťažiach.

“Pri rozvíjaní samotných hokejistov sme konkretizovali benefit, ktorý sa prejavuje aj na vrcholných podujatiach, trebárs majstrovstvách sveta. Jednoducho, hokejista skončí vysokú školu, má vzdelanie a to ho posúva ďalej. Tí šikovnejší na ľade zasa pokračujú v kariére ako profesionálni hráči,”

uviedol Straka.

Podľa neho pri rozvoji duálnej kariéry univerzitných športovcov chýba väčšia podpora vlád v jednotlivých krajinách:

“Systém v duálnej kariére nefungoval a my potrebujeme, aby našiel primeranú podporu, aby sa študent nestrachoval ako ďalej. Naša asociácia zastrešuje v Európskej univerzitnej hokejovej lige síce len 13 mužstiev, no je to začiatok toho, čo tu chýbalo. Treba o tom neustále hovoriť, aby vlády účinne podporovali duálne vzdelávanie. Na samotných mužstvách vidieť, ako perfektne pracujú, ako hráči zviditeľňujú svoju univerzitu, mesto i celú krajinu. Vo výmenných programoch sa prejavuje záujem o štúdium u nás, aj preto, že funguje hokejový program. V minulom roku sme mali v EUHA 11 národností, popularita slovenských, českých i ďalších európskych škôl sa nepochybne zvyšuje.”

Budúcnosť univerzitného športu v organizácii EUHA vidí Jaroslav Straka v tom, že si aj štát naplno uvedomí význam duálneho vzdelávania a kariéry vysokoškolských študentov:

“Šport je naozaj veľmi vrtkavý, nevyhnete sa napríklad zraneniu, no vzdelanie budete mať v rukách. Ak by ste v nich nič nemali, neviete, čo ďalej. Po piatich rokoch vidieť veľký prínos na študentoch i vo fungovaní škôl, a to je pre nás to najdôležitejšie.”

Svetový pohár univerzitného hokeja 2018 vyvrcholí finálovým zápasom v piatok 5. januára v Banskej Bystrici. Pre víťaza je pripravená unikátna trofej – WCoCH pohár z ručne fúkaného skla, ktorý je vysoký 64cm a váži 5kg.

Autor – (tom), Foto: TASR a ilustračné

(04.01.2018; www.bystricoviny.sk; ŠPORT, , s. -; (tom))

https://www.bystricoviny.sk/hokej/banskej-bystrici-svetovy-pohar-univerzitneho-hokeja-medzinarodna-konferencia-dualnej-kariere-univerzitnych-sportovcov/