HaMBB_titulka

Festivalová prehliadka so športovou tematikou

V druhý novembrový víkend, 9. – 11.11.2017 sa v kinosále pamätníka SNP po prvý raz uskutoční festivalová prehliadka horského filmu a dobrodružstva, Hory a mesto Banská Bystrica.

Návštevníci si budú môcť pozrieť výber tých najlepších filmov z festivalu Hory a mesto, ktorý sa v tomto roku uskutočnil  v Bratislave už 18-krát, doplnený o aktuálnu novinku nášho najúspešnejšieho dokumentaristu Paľa Barabáša, Vábenie výšok. Filmy sú tematicky delené do blokov, vo štvrtok to budú horské bicykle a beh, v piatok lezecké filmy a v sobotu budú premietnuté v jednom bloku slovenské filmy a v ďalšom filmy so skialpinistickou a lyžiarskou tematikou.

Popri premietaných filmoch čakajú na návštevníkov viaceré zaujímavé a inšpiratívne prezentácie hostí, ktorí prijali pozvanie na prvý ročník festivalovej prehliadky. „Tešíme sa, že návštevníci si budú môcť vypočuť rozprávanie horolezca Miša Sabovčíka, ktorý tento rok spolu s Petrom Hámorom vystúpil na osemtisícovku Dhaulágirí, ale aj talentovaných horolezcov Ondra Húserku a Joža Krištoffyho, ktorí spolu so svojimi spolulezcami vytvorili ťažký prvovýstup na päťtisícový vrchol v Kirgizsku. Pozvanie tiež prijali naši úspešní lokálni športovci skialpinista Miro Leitner, ultramaratónec Igor Buček a tvorcovia skvelej myšlienky Laskomerských singletrailov – KoLesom o.z,“ odkazujú organizátorky.

Filozofiou celého podujatia je poskytnúť obyvateľom z Banskej Bystrice a okolia možnosť pozrieť si podnetné  filmy a prezentácie, ktoré nabádajú ku zdravému životnému štýlu a motivujú ku tráveniu času v prírode, ale aj k výkonom. Nezabudlo sa ani na mladú generáciu a na piatok ráno sú pripravené dva bloky premietaní pre stredné školy. V piatok podvečer sa bude v rámci festivalovej prehliadky konať súťaž v behu po schodoch pod pamätníkom SNP, „Crazy schody“, organizovaná naším partnerom, Crazy WoMen Active Planet. Počas celej doby trvania festivalu bude tiež prebiehať výstava fotografií, vo foyer pre kinosálou bude umiestnený aj „Crazy shop“ a niekoľko stánkov s občerstvením. V sobotu sa v Múzeu SNP uskutoční partnerská akcia „Športujeme, lebo chceme“, ktorú tiež organizuje Crazy WoMen Active Planet.

Viac o programe sa dozviete na facebookovom profile podujatia Hory a mesto Banská Bystrica a čoskoro aj na plagátoch v meste.

Text: Daniela Jakubíková

HAMBB_plagat