ice-hockey-995273_960_720

Hokejový primát Baranov by bol odmenou tiež pre fanúšikov

Hokejový primát Baranov by bol odmenou tiež pre fanúšikov

HARCOVNÍK TRIBÚN: MÁME BLÍZKO K TOMU BYŤ AJ NAJLEPŠÍM FANKLUBOM

Hokej nie je len o góloch. V dnešnej dobe si nedokážeme predstaviť zápas bez podpory fanúšikov. Ticho na tribúnach je neprípustné, Banskobystričania sa ale niečoho podobného obávať nemusia.

Fanklub Ultras Iskra patrí medzi najlepšie a najhlučnejšie na Slovensku. Fanklub Iskry na čele s rozkrikovačom Bendžom, ktorý je pre bystrických Ultras rovnakou ikonou ako Michal Handzuš na ľadovej ploche, dokáže vytvoriť tú pravú hokejovú atmosféru, potrebnú pre optimálny výkon hráčov.

Diváci na tribúnach sa pritom čoraz častejšie zapájajú do fandenia, vstávajú zo svojich stoličiek a s radosťou sa zapájajú do tvorby mexických vĺn. Spolu s Nitrou či Martinom patria medzi slovenskú špičku. Očakávania skvelej atmosféry sú veľké aj vo finále. Či už na domácich zápasoch, alebo tých, ktoré sa odohrajú v Nitre, sa očakáva bohatá účasť bystrických hlasiviek. Nielen rozkrikovač Bendžo, ale aj predseda občianskeho združenia Fan Klub Ultras Iskra Banská Bystrica Ján Uhrín, známejší pod prezývkou Puder, sú si vedomí dôležitosti tejto série. Prezradili nám, že na finále chystajú aj novinky, ktoré potešia prítomných divákov a povedali nám aj svoj tip na víťaza série.

Z pohľadu fanúšikov nám povedzte, ako hodnotíte aktuálnu sezónu?

Bendžo: Táto sezóna je v podstate taká ako sa aj očakávalo. Posledné tri sezóny patríme medzi top mužstva v najvyššej súťaži, čo nás teší, avšak majme nohy na zemi. Užívajme si to, že Bystrica má jedno z najlepších mužstiev v lige.

Puder: Aktuálnu sezónu hodnotím veľmi dobre. Veď si povedzme otvorene – Čo môže byť pre fanúšika krajší pocit ako to, že klub, ktorému fandí, ktorý podporuje celú sezónu a jazdí za ním aj na štadióny súperov, hrá opäť finálovú sériu?

Úspech hokejistov sa odrazil aj na tribúnach. Do aktívneho fandenia sa zapája čoraz viac ľudí. Ako hodnotíte atmosféru na bystrickom štadióne?

Bendžo: Atmosféra je každou sezónou lepšia a lepšia, za čo chcem ľudí aj kotol pochváliť. Určite k tomu pomáhajú aj výsledky v posledných sezónach. Fanúšikovská základňa sa zväčšuje a pomalinky si plníme ciele na tribúnach, ktoré sme si pred pár rokmi zaumienili.

Puder: Čo sa týka atmosféry na štadióne tak už pred začiatkom aktuálnej sezóny bol náš cieľ strhnúť do aktívneho fandenia čo najviac ľudí. Myslím si, že sa nám to podarilo aj keď to má stále nejaké rezervy. Ľudia, ktorí nie sú s nami v kotli, veľakrát pridajú ruku k atmosfére až za priaznivého stavu pre náš tím, aj keď to nie je stále pravidlom. Náš speaker má ten dar, že dokáže nabudiť všetky tribúny, a to už je potom náš zimák jeden veľký kotol.

Skúste porovnať kvality nášho fanklubu oproti Nitre. V čom je Bystrica lepšia s naopak, kde má rezervy?

Bendžo: Nitra má veľkú fanúšikovskú základňu. A hlavne majú jednu veľkú výhodu – na tribúne, kde majú kotol, majú vedľajšie sektory aj na státie. To znamená, že ľudia okolo nich stoja a povzbudzujú. My by sme mali niečo podobné, keby sektor vedľa nás bol ešte na státie. Problém je však, že by to statik nepovolil. Tak sa snažíme ľudí postaviť aspoň pred koncom tretej tretiny a pri pokrikoch, kde sa skáče. Môj sen je mať z celej Btribúny kotol. Ktovie, či sa to niekedy podarí. Každopádne, Nitra je špička na

hokejových tribúnach a všetci z Ultras prostredia to vieme. My musíme pracovať na tom aby sme ich z trónu zosadili. A máme k tomu blízko.

Puder: Myslím si, že obidva tábory patria posledných niekoľko sezón medzi špičku v extralige či už supportom, ale aj tvorbou choreografií. Mrzí ma však, že ľudia u nás nie sú zvyknutí cestovať za tímom na štadióny súperov, v čom majú Nitrania asi mierne navrch. Preto by som vyzval Bystričanov, aby podporili spolu s nami našich hráčov aj na štadióne v Nitre aby sme im tam vytvorili spoločne domácu atmosféru. Dúfam, že budú cestovať s nami vo veľkom počte, táto séria bude patriť nám.

Chystá fanklub nejaké novinky do play-off?

Bendžo: Ako vždy, budú odprezentované celotribúnové choreá a taktiež máme naplánované odprezentovanie nového pokriku alebo chorálu, už si to pomenujte ako chcete. Dúfam, že to vyznie poriadne a nikto to neodflákne. Takisto máme v hlave alebo na papieri toho viac, no to si už asi necháme na novú sezónu.

Puder: Čo sa týka noviniek, tak je už málo času vymýšľať niečo nové. Za zmienku ale určite stoja naše dva nové pokriky, ktoré by sme chceli naučiť čo najviac ľudí. Týmto by som chcel pozdraviť fanúšikov Nitry a povedať im, aby sa nebáli. Nie sú totiž prevzaté od nich.

Ďalej máme pre verných fanúšikov, ktorí pravidelne cestujú s nami na výjazdy v spolupráci s klubom HC’05 iClinic Banská Bystrica pripravenú zľavovú akciu na výjazdy. Akcia spočíva v tom, že tí ľudia, ktorí sa pravidelne zúčastňovali výjazdov v play-off, budú mať na výjazdy finálovej série nejakú zľavu z cestovného.

Čo by pre vás ako fanúšikov znamenal prípadný titul?

Bendžo: Pre mňa možno aj koniec kariéry na plote ale to som si povedal ak bude titul vo finále so Zvolenom takže porozmýšľam.

Puder: Pri zisku titulu by som zažíval určite obrovskú radosť. Bol by to historicky náš prvý titul a určite by si ho tak ako hráči patrične užili aj verní fanúšikovia. Toto mesto žije hokejom, sme jedna veľká červeno-biela rodina, jeden tím a jedno srdce. Myslím si, že chalani na ľade odvádzajú výbornú robotu a titul si zaslúžia. Taktiež by sa ziskom titulu zviditeľnilo na športovej mape aj naše mesto keďže sme európskym mestom športu. Bol by v tom čert, ak by to nevyšlo.

A na záver. Aký je váš tip na výsledok?

Bendžo: Netrúfam si toto tipnúť. Ja však verím, že sa šťastie usmeje konečne na nás. Do tretice všetko dobré. Ale ak by som bol nútený si tipnúť, tak by som povedal 4:2 v sérii pre nás.

Puder: Séria to bude určite náročná. Oba tímy majú svoje kvality, svojich kanonierov, kvalitných brankárov a obrancov. Rozhodnúť môže každá malá chyba. No myslím, že naši chalani sa zodpovedne na túto sériu pripravia a oplatia Nitre minuloročný záver sezóny. Môj tip – 4:1. VIKTOR HABER

(18.04.2017; Banskobystrické noviny; č. 15, HOKEJOVÉ FINÁLE , s. 20; VIKTOR HABER)

Foto:

Aktívne povzbudzovanie Pudera v sektore fanúšikov. VIKTORHABER FOTO:FBJH